Technologia

Stosowane technologie

W procesach docieplania obiektów i oczyszczania powierzchni sięgamy po jedne z najnowocześniejszych technologii na rynku, gwarantując efekt w pełni zgodny z oczekiwaniami.

Poznaj nasze technologie:

Technologia PUR

Podczas docieplania obiektów używamy innowacyjnej metody hydrodynamicznego natrysku pianki poliuretanowej PUR.

Jest to system dwóch ciekłych komponentów (składnik A - poliol i składnik B - izocyjanian), dostarczanych na plac budowy w beczkach o poj. 200 l. Składniki transportowane są do reaktora, który podgrzewa je do temperatury 30-70 st. C. Następnie, pod ciśnieniem 60-140 bar w stosunku objętościowym 1:1, podgrzewanymi wężami trafiają do głowicy mieszającej. Zmieszanie składników wywołuje reakcje chemiczne, które powodują spienienie i otrzymanie materiału izolującego na podłożu.

Proces natrysku jest szybki i polega na równomiernym nanoszeniu piany na podłoże. W ciągu kilku sekund piana wzrasta i utwardza się, tworząc monolityczną membranę. Natrysk piany poliuretanowej pełni funkcję izolacji termicznej i hydroizolacji lub może stanowić pokrycie. Materiał ten jest bardzo lekki, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo konstrukcji nośnej. W niektórych przypadkach można dokonać pokrycia już istniejącego poszycia, co eliminuje problem utylizacji odpadów, a tym samym pozwala obniżyć koszty realizacji oraz znacząco skrócić jej czas. Właściwości fizyczne pianek poliuretanowych mogą być dostosowywane do celu (piany otwarto komórkowe, zamknięto komórkowe oraz zamknięto komórkowe o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie). W zależności od indywidualnych uwarunkowań i potrzeb Klienta, określane są rodzaje aplikowanej pianki oraz grubość warstwy natryskowej. Dzięki temu, można uzyskać optymalną relację ceny do jakości izolacji lub ochrony powierzchni.

Pianka poliuretanowa nakładana agregatem natryskowym jest obecnie najskuteczniejszą metodą termoizolacji (a czasem również hydroizolacji), która stopniowo wypiera tradycyjne metody (papę, wełnę mineralną i styropian). Natryskiwać można nawet kilkaset metrów kwadratowych dziennie. Termoizolacja z pianki poliuretanowej jest szczelna i uniemożliwia konwekcję, która odpowiada za 40-50% strat ciepła. Można ją nakładać w trudnodostępnych miejscach o nieregularnych kształtach, z wieloma wąskimi przestrzeniami. PUR jest także przyjazny dla środowiska. Nie zawiera formaldehydu ani związków chemicznych naruszających warstwę ozonową. Oszczędza energię, przez co zmniejsza zużycie paliw kopalnych, redukując w ten sposób produkcję gazów cieplarnianych.

Porównanie grubości warstw różnych materiałów potrzebnych do uzyskania tego samego stopnia izolacji (mniej = lepiej)

Porównanie cech pianki poliuretanowe i tradycyjnych rozwiązań.

Parametr Izolacja pianką poliuretanową Tradycyjne rozwiązania
Współczynnik przewodnictwa ciepła [W/mK]
 • 0,022-0,038
  z upływem lat nie ulega zmianie
 • 0,033-0,047(w zależności od rodzaju wełny)
  z upływem lat traci swoje właściwości
Zdrowie
 • nie wywołuje uczulenia u ludzi i zwierząt
 • nie pyli
 • może wywoływać uczulenie
 • pyli
Szybkość montażu
 • od 300m2do 1000m2dziennie
 • od 2 do 10 dni ta sama powierzchnia
Zachowanie po zawilgoceniu
 • nie pleśnieje
 • po wyschnięciu odzyskuje właściwości izolacyjne
 • nie filcuje się
 • pleśnieje po zawilgoceniu
 • po wyschnięciu nie odzyskuje w pełni właściwości izolacyjnych
 • filcuje się(odsłania izolowane powierzchnie)
Zalety konstrukcyjne
 • wzmacnia i usztywnia konstrukcje dachu
 • waga w zależności od rodzaju pianki – od 8 do 60 kg/m3
 • przykładowo przy 20cm ocieplenia średnia waga 2,5kg/m2co przy przeciętnym dachu 150m2daje 375kg
 • znacznie obciąża konstrukcję dachu
 • waga ok. 35kg/m3
 • przykładowo przy 35cm ocieplenia(odpowiada 25cm pianki otwarto komórkowej) średnia waga 12,5kg/m2co przy przeciętnym dachu 150m2daje 1875kg – ciężar większy o 1500kg
Dodatkowe elementy przy montażu
 • brak
 • gwoździe
 • sznurki
 • zszywki
Mostki termiczne
 • brak – tworzy jednorodną warstwę
 • występują na łączeniach wełny i stykach wełny z konstrukcja dachową
Ograniczenia instalacyjne
 • brak – dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny
 • występują w trudno dostępnych i skomplikowanych miejscach (wole oko, dach kopertowy, lukarna, skomplikowany dach o wielu połaciach)
Adhezja
 • przylega do każdej powierzchni
 • brak, aby ją zamontować trzeba użyć dodatkowych elementów
Dodatkowe cechy
 • brak konieczności transportu na budowę i wnoszenia ocieplenia do miejsca jego instalacji – cały materiał znajduje się na zewnątrz i wężami transportowany jest do miejsca aplikacji -metoda IN SITU – JEST TO DODATKOWE UŁATWIENIE PRZY DOCIEPLANIU PODDASZY W BUDYNKACH JUŻ ZAMIESZKAŁYCH I Z OGRANICZONYM DOSTĘPEM DO PODDASZA
 • przez swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2
 • brak odpadów
 • wełnę trzeba dowieźć na budowę a następnie wnieść na miejsce jej aplikacji, co jest często uciążliwe (szczególnie w budynkach już zamieszkałych) a czasami wręcz niemożliwe (w budynkach z ograniczonym dostępem do poddasza)
 • ścinki i odpady

Wdmuchiwanie granulatów

Wdmuchiwanie wełny celulozowej lub mineralnej pozwala na szybkie, bezodpadowe i ekologiczne docieplenie praktycznie każdego obiektu.

Wełna celulozowa to materiał o wielu zaletach – przyjazny dla człowieka i środowiska, nieuczulający, bezzapachowy, względnie niedrogi. Stosowany jest w Europie od przeszło 60 lat. Szczególną popularnością cieszy się w krajach skandynawskich, gdzie występuje wysoka świadomość zdrowotna i ekologiczna. Produkuje się go z papieru makulaturowego.

Wełna celulozowa znajduje zastosowanie w obiektach drewnianych i murowanych, w konstrukcjach nowych, remontowanych i poddawanych termomodernizacji, a także w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej. Warstwę termoizolacji można skontrolować przed zakryciem. Wdmuchiwany materiał wypełnia całą wyznaczoną przestrzeń bez względu na jej kształt.

Parametry użytkowe stawiają wełnę celulozową na czele materiałów termoizolacyjnych. Przewodność cieplna (lambda) wynosi 0,039 W(m K). Straty ciepła są mniejsze, dzięki ciągłości i szczelności izolacji oraz redukcji ryzyka punktowego zawilgocenia izolacji. Materiał charakteryzuje się niską przepuszczalnością powietrza przy jednoczesnej, dużej zawartości powietrza (70-80%) oraz wysoką odpornością na wilgoć przy zachowaniu właściwości higroskopijnych, co pozwala na regulację stosunków wilgotnościowych we wnętrzach.

Wełna celulozowa wiąże i uwalnia wilgoć w podobny sposób jak drewniane, ceramiczne czy gipsowe elementy. Pozwala na swobodne parowanie wilgoci technologicznej. Przystosowuje się do wahań wilgotności i temperatury powietrza, zachowując właściwości termiczne aż do wilgotności na poziomie 12%. Materiał tworzy warstwę ocieplenia, która precyzyjnie przylega do elementów konstrukcyjnych budynku, zapobiegając niekontrolowanym ruchom powietrza. Ciągłe, bezmostkowe ocieplenie pozwala na kontrolowaną, energooszczędną wentylację. Budynki izolowane termicznie wełną celulozową są mniej narażone na rozwój grzybów, mikroorganizmów i szkodników oraz lepiej chronione przed korozją. Dzięki zawartości związków boru i niskiej przepuszczalności powietrza, wełna celulozowa jest materiałem trudnopalnym. Nie spala się ani nie topi, ale zwęgla w temperaturze 90-95 st. C - bez wydzielania trujących gazów.

Wdmuchiwanie wełny celulozowej przebiega szybko i bez szkód. Po demontażu, materiał nadaje się do ponownego zastosowania.

Nasi Partnerzy


Piaskarki SodaBlast SystemsTM

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych, amerykańskich piaskarek SodaBlast SystemsTM, sodowanie każdej powierzchni jest szybkie, wydajne i bezpieczne.

Opatentowana technologia SodaBlast SystemsTM umożliwia ekologiczne usuwanie farb, tynków i innych zanieczyszczeń przy użyciu natrysku sody oczyszczonej o różnych granulacjach. Dzięki szybkiemu strumieniowi (965 km/h, 600 mil/h – 3x szybszy wyrzut od piaskarki), praca jest wydajniejsza, krótsza i bardziej oszczędna. Czyściwo uderza w powierzchnię z większą mocą, rozbijając zabrudzenie na cząstki i efektywnie je usuwając. Mniejsza ilość zużywanego czyściwa oznacza sprawniejszy transport oraz mniej odpadów do uprzątnięcia po wykonaniu zlecenia.

Technologia oferuje różne tryby pracy do wyboru (strumieniowo na sucho, hydrodynamicznie w otoczce wodnej oraz innowacyjnie, bezpyłowo w mixie wodnym). Oczyszczanie sodą pozostawia powierzchnię gładką, bez uszkodzeń, odkształceń i zarysowań, nie przegrzewa jej ani nie zamraża. Stosowany sprzęt umożliwia płynną regulację ciśnienia powietrza oraz swobodne dozowanie ilości czyściwa.

W zależności od ziarnistości, twardości i kształtu użytego granulatu sody, można uzyskać inny efekt. Oczyszczanie odbywa się głównie metodą delikatną, by nie uszkodzić powierzchni. W trybie delikatnym, temperatura czyściwa i oczyszczanej powierzchni jest niezmienna. Soda o specjalnej granulacji pozwala wytworzyć chropowatość pod malowanie (tzw. metoda mocna). Stal poddana sodowaniu nie rdzewieje jednak tak szybko, jak po piaskowaniu.

SodaBlast Systems™ to technologia proekologiczna, wykorzystująca bezpieczne dla człowieka i środowiska, biodegradowalne, rozpuszczalne w wodzie czyściwo (100% soda oczyszczona NaHCO3). Soda oczyszczona jest łatwa w utylizacji i posiada przyjazne środowisku pH 8.2. Nie wywołuje pylicy.

Technologia SodaBlast Systems™ stosowana jest w różnych branżach, m.in. w przemyśle, budownictwie, motoryzacji, gospodarce komunalnej, branży spożywczej czy przy renowacji zabytków. Pozwala skutecznie usunąć różnego rodzaju farby, rdzę powierzchniową i wgłębną, lakier samochodowy, stary tynk, zanieczyszczenia powstałe w procesach produkcji, osmalenia po pożarach, graffiti oraz wiele innych zabrudzeń. Dzięki opatentowanej konstrukcji, elektrycznemu sterowaniu i układowi chłodzenia, urządzenia zapewniają ciągłą pracę. Dysze produkowane są w technologii lotniczej. Mogą pracować nawet 1500 h bez przerwy!

Stosowane maszyny i technologia spełniają krajowe i europejskie standardy. Zostały sprawdzone przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Posiadają Deklaracje Zgodności CE z jednostką notyfikowaną. Otrzymały także pozytywną opinię o innowacyjności.